V knihe autor podrobne popisuje cestu k dosiahnutiu naozaj silných včelstiev, pretože len silné včelstvá prinesú v ťažších podmienkach včelárom vysoký výnos. Ohlas, ktorý táto kniha vyvolala, dokladá, že sa z nej môžu priučiť nielen včelári z horských oblastí.
Medovica je ... sladká, lepkavá tekutina, ktorú zbierajú včely na ihličií, listoch a vetvičkách rastlín.
Čo sa deje vo včelstve v jednotlivých ročných obdobiach? Čo treba urobiť v úli? Odborník na včely Wolfgang Ritter odpovedá na tieto otázky pomocou fenologického kalendára, ktorý zahŕňa celkom 10-ročných období a riadi sa niektorými vývojovými štádiami v prírode, napríklad kvitnutím určitých rastlín. Kniha je tak použiteľná v každej oblasti - aj v čase klimatickej zmeny! Vzhľadom na neutrálnu prezentáciu prevádzkových metód a typu úľov je táto príručka vhodná pre každého včelára. Začiatočníci aj pokročilí včelári tu nájdu veľmi dobrý pracovný nástroj, ktorý vďaka svojej prehľadnej štruktúre pomáha pri všetkých včelárskych činnostiach.
Včelárstvo je jedným z najstarších odborov ľudskej činnosti, včelie produkty boli pre človeka dôležitou zložkou potravy od samého začiatku vývoja a svoje miesto vo výžive si udržujú dodnes. Rovnako dôležitá je aj schopnosť včiel opeľovať rastliny a tým zvyšovať výnosy pri pestovaní kultúrnych plodín. Život včelieho spoločenstva a chov včiel je však nesmierne zaujímavý aj sám o sebe, a tak je dnes včelárstvo aj odborom, ktorý okrem hospodárskeho úžitku prispieva aj prospešnému tráveniu voľného času a rozvíjanie vzťahu k prírode.
Včely opeľujú rastliny a ľuďom tiež poskytujú po stáročia známe a využívané produkty - med, vosk, peľ, materskú kašičku, propolis a jed. Dalibor Titer, dlhoročný pracovník Výskumného ústavu včelárskeho v Dole a známy včelár, využil nové poznatky získané vo VÚVč aj publikované vo svetovej literatúre a o včelích produktoch napísal túto príručku.
Záujemcom o včelárenie kniha ponúka základné informácie o všetkom, čo by mal začínajúci včelár vedieť.
Autor ponúka celistvý pohľad na zdravé a choré včelstvá a jeho snahou je pomôcť chovateľom sa dobre v tejto problematike zorientovať, včas rozpoznať príznaky napadnutia včiel a zvoliť účinný postup nápravy.
Nový pohľad na úchvatný svet včely medonosnej.
Úspešné cesty k zdraviu včiel Blaho včelstva závisí od podmienok prostredia a chovu. V tejto knihe nájdu včelári rady napísané zrozumiteľne a podľa najnovších vedeckých poznatkov. Dozvedia sa, ako majú svoje včelstvá viesť a starať sa o ne, aby predišli chorobám.
Základné pravidlo ekologického včelárenia znie: potreby, nároky a vitalita včelstiev stojí nado všetko, množstvo vyprodukovaného medu je až na druhom mieste. Často totiž zabúdame, že hlavný profit zo včiel nie je - ako sa všeobecne traduje - zdravý med, ale ich schopnosť opeľovačov, ktorá nám zabezpečuje obživu.
Na záhrade to žije. Je to miesto, kde sa včely medonosné aj divoké, čmeliaky a ďalší užitočný hmyz cíti dobre. Rozmanitosť kvetov, stromov a ďalších planých či nešlachtených rastlinných druhov im poskytuje nielen obživu vo forme peľu a nektáru, ale ponúka aj úkryty k odpočinku a rozmnožovanie. Prečo ich teda neprilákať do našej záhrady?
Keď sa povie "usilovná ako včelička", veľakrát si ani nevieme predstaviť, čo taká včielka počas svojho krátkeho života stihne. Kvôli jednému kilogramu medu nalieta tisíce kilometrov. Ani v úli nezaháľa - čistí svoje obydlie, neustále kŕmi svoju matku, aby mohla klásť vajíčka, stará sa o včelí plod, stavajú si s geometrickou presnosťou svoje voskové bunky a strážia letáč pred cudzími narušiteľmi. Fascinujúca deľba práce vo včelstve uhranula už mnohých z nás. Aj preto sa včelárenie stalo pre značnú časť ľudí celoživotnou náplňou a láskou zároveň.
Nové, prepracované vydanie knižiek nášho popredného špecialistu vychádza v ústrety rastúcemu záujmu čitateľov o včelárenie.
Včelárenie od jari do zimy je kniha plná praktických informácií, cenných rád, krásnych fotografií a názorných ilustrácií. Nájdete v nej návody, ako sa starať o včely počas celého roka a čo najprirodzenejšou cestou sa dopracovať k získaniu kvalitného medu či iných včelích produktov.
Ako včely žijú, čo všetko robia a prečo je matka kráľovnou všetkých včiel